Ďakujeme, že ste dali sliepkam hlas!

Vďaka Vám je Slovensko o krok bližšie ku koncu krutých klietok.

Aby Vám nič neuniklo, sledujte kampaň za zákaz klietok na Facebooku a Instagrame.

Pomôžte nám dostať petíciu k čo najviac ľuďom a zdieľajte ju na sociálnych sieťach!

Väčšina sliepok v EÚ už žije mimo klietok a takmer štvrtina z nich žije vo voľnovýbehových alebo bio chovoch. Čoraz viac krajín klietky zakazuje vrátane našich susedov v Česku a Rakúsku. Okrem nich tak urobilo napríklad Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Francúzsko a Valónsko.

Na zákaze klietok pracuje Flámsko a taktiež Dánsko sľúbilo, že v najbližších rokoch prestavia klietkové farmy na bezklietkové. A verejnosť, naprieč celou Európou, klietky jasne odmieta. Aj na Slovensku by ich postavilo mimo zákon až 60 % ľudí.

Pri chove sliepok na vajcia existujú aj iné možnosti ako klietky. Sú nimi takzvané alternatívne chovy, medzi ktoré sa radí podstieľkový chov, ktorý u nás tvorí väčšinu bezklietkových systémov (približne 16 %), a voľnovýbehový a bio chov, ktoré na Slovensku takmer úplne chýbajú a tvoria spoločne len niečo cez jedno percento ročnej produkcie vajec.

Alternatívne chovy vytvárajú sliepkam podmienky na napĺňanie ich prirodzených potrieb a dávajú im násobne viac životného priestoru ako klietky. V bio chovoch je to dokonca až 10 metrov štvorcových voľného výbehu na sliepku. To najhlavnejšie je však to, že sliepky nie sú neustále uväznené medzi mrežami klietok.

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda.

Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Klietkový chov je pre sliepky tou najhoršou možnosťou. Sliepky sú v ňom natlačené v malých špinavých klietkach, v ktorých nemôžu robiť nič čo je pre ne prirodzené a dôležité. Jedna sliepka tam má životný priestor iba o veľkosti rozmerov hárku papiera A4.

Na Slovensku strávi celý svoj život v takýchto podmienkach takmer 2,5 milióna sliepok. To znamená, že na každých dvoch ľudí na Slovensku pripadá jedna sliepka uväznená v klietke.

Ak si zvolíte odber noviniek, budeme Vás vedieť informovať o tom čo sa práve deje v
kampani a budete mať šancu zabojovať za zvieratá aj v budúcnosti.
 
V záujme zasielania čo najadresnejších noviniek, budeme uchovávať Vaše údaje v rozsahu meno, priezvisko, adresa, emailová adresa a telefónne číslo. Súhlas môžte kedykoľvek odvolať a z odberu sa odhlásiť jednoduchým kliknutím na odkaz v emaile.
 
Viac informácií o tom, ako budeme hospodáriť s Vašimi údajmi nájdete v našich Zásadách ochrany súkromia.